BLOG

ERKEK TİPİ SAÇ DÖKÜLMESİ

Genetik yatkınlığı olan bireylerde sıkça görülen bir sorun olan erkek tipi saç dökülmesi yani Androgenetik Alopesi ciddi psikososyol problemlere yol açabilen dermatolojik durumlardan biridir. Çoğunlukla 20-30^lu yaşlar arasında başlayan saç dökülmesi, saçların incelmesi ya da saç çizgisinin geri çekilmesi gibi belirtileri olan bu durumda tepe bölgesinde açılma meydana gelmektedir. Erkek tipi saç dökülmesine kısaca kelliğin kafa bölgesindeki en tepe noktadan başlamasıdır da diyebiliriz. Tepede bulunan saçların zamanla seyrelmesi sonucunda zamanla kafa derisinde açılma meydana gelmektedir. Çoğunlukla genetik faktörlere bağlı olan bu durumun erkek tipi saç dökülmesi olarak adlandırılmasının nedeni ise saçların belirli bir bölgede yoğun olarak seyrelme göstermesidir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Ne Zaman Başlar?

Erkek tipi saç dökülmesi ya da kellik olarak adlandırılan bu durum genellikle 16-30 yaş arasında yoğun olarak görülmektedir. Bu sorunun başlama aşaması aslında saç dökülmelerinin yoğunlaştığı dönemdir. Hızla seyrelen saçlara önlem alınmadığı takdirde saçlar kısa zamanda dökülerek kelliğe kadar ulaşan sonuçlar görülecektir. Erkek tipi saç dökülmesi sadece erkeklerde değil kadınlarda da adrojen hormonunun aşırı salgılanmasından dolayı görülen bir problemdir. Hormonal bozukluklar ve genetik etkenlerden dolayı kadınlarda da görülebilen bu durum mezoterapi tedavisi ile önlenebilmektedir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedeni ve Belirtileri

Hastalığın en önemli nedeni genetik faktörler olmakla birlikte, hormonal bozukluklar da bu duruma yol açmaktadır. Dihidrotestesteron hormonunun kıl kökünde oluşturduğu etki ile kıl çapının küçülmesi, boyunun kısalması ve renginin açılması gibi durumlar oluşur. Zaman içerisinde ise kıl kökünün tamamen yok olması sonucu o bölgede saç çıkmamaya başlar.

Erkeklerde 20-40 yaşları arasında görülen erkek androgenetik alopesi, kadınlarda ise genellikle 50-60 yaşları arasında başlamaktadır. Genel olarak görülen belirtileri saçlarda seyrelme, incelme ve saç çizgisinin geri çekilmesi gibi durumlardır.

Erkeklerde görülen belirtiler;
– Saçlarda incelme
– Saç çizgisinin geri çekilmesi
– Tepe açıklığı
– O bölgenin saçsız hale gelmesi

Kadınlarda ise saç çizgisinin gerilemesi gibi bir durum değil, taç biçiminde oluşan bir seyrelme meydana gelir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Tedavisi

Can sıkıcı bir durum olan erkek tipi saç dökülmesi tedavisi saç mezoterapisi ya da saç ekimi ile yapılabilmektedir. Kadın, erkek fark etmeksizin saçlarınızdaki aşırı dökülmeyi fark ettiğiniz anda EsteWolf Hair ile iletişime geçerek sorunu önleyebilirsiniz. Erkek tipi saç dökülmesi probleminin ilerleyen aşamalarında ise System Hospital güvencesi ile EsteWolf Hair saç ekimi hizmetimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir.

social position

Bu gönderiyi paylaş