BLOG

sac-dokulmesi

SAÇ DÖKÜLMESİ

Saç dökülmesi neredeyse birçok kişinin hayatının belirli bir döneminde karşılaştığı sorunlardan biridir. Erkeklerde daha sık karşılaşılan bu problem 25 yaş itibari ile başlamakta olup birçok çeşitli nedenden kaynaklanabilmektedir. Genellikle genetik köken başta olmak üzere; çeşitli hastalıklar, bağırsak parazitleri, B12, çinko, demir ve magnezyum eksikliği gibi sağlık problemleri saç dökülmesine yol açabilmektedir. Her yetiksin bireyde yaklaşık olarak 100 bin adet saç bulunmaktadır. Günlük olarak ortalama 100-150 adet saç teli yıkanma ve tarama gibi nedenlerle dökülmekte ve bu oran normal kabul edilmektedir. Ancak çeşitli nedenlerin etkisi ile bu oranın üzerine çıkan saç dökülmeleri ciddi bir hastalık habercisi olabileceği gibi, uzman yardımı alınmasını da gerektirmektedir.

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç dökülmesi durumu alopesi olarak adlandırılmaktadır. Çocuklar, gençler ve yetişkinlerde yaşanabilen bu saç dökülmesi (Alopesi Areata) aniden başlayarak düzensiz saç dökülmeleri, hatta kelliğe kadar ulaşan sonuçlara sebep olabilir. Kellik (Andronejik Alopesi) bilhassa erkeklerde daha sık karşılaşılan bir problem olmakla birlikte, 20’li yaşlardan itibaren ergenlik dönemi ile kendini göstermeye başlamaktadır.

Saç dökülmesi nedenleri genellikle şöyledir;
 Genetik faktörler
 Deri problemleri
 Yanlış beslenme alışkanlıkları
 Vitamin ve mineral eksikliği
 Hormonal sorunlar
 Bazı iç hastalıkları ve ilaç kullanımı
 Doğum ve kemoterapi süreci
 Kozmetik etkenler
 Stres ve depresyon

Saç Dökülmesi Tedavisi

Saç dökülmesini önlemek ve saç sorunlarından kurtulmak için tarih boyunca birçok tedavi yöntemi sunulmuştur. Ancak bu yöntemler geçici çözüm sağlamakla birlikte, saç dökülmesini yavaşlatmak öteye geçmemiştir. Saç dökülmesi tedavisi için yapılması gereken ilk şey doğru tanının konmasıdır. Dermatoloji uzmanı tarafından saç dökülmesinin nedenleri ve dökülme tipinin belirlenmesi tedavinin ilk aşamasıdır.

Saç dökülmesinde uygulanabilecek tedavi yöntemleri ise şunlardır;

İlaç Tedavisi
Hafif ve orta derecedeki saç dökülmelerini önlemek amacıyla hekim kontrolünde FDA onaylı ilaçlar yardımı ile uygulanan tedavidir. İlaç tedavisinin başın ön ve üst kısımlarında oluşan tam saç kayıpları için etkisi yok denecek kadar azdır. Bu nedenle yeni başlayan saç dökülmelerinde ilaç tedavisi uygun olsa da, tam saç kayıplarında bu yöntem faydalı olmamaktadır.

Saç Mezoterapisi

Saç dökülmelerinde sıkça uygulanan bir yöntem olan saç mezoterapisi hem erkeklerde, hem de kadınlarda uygulanabilen bir yöntemdir. Bu yöntemle saçlı deriye vitamin, mineral ve antioksidan gibi dolaşım düzenleyici mikro iğneler enjekte edilmektedir.Yöntem saç dökülmelerini durdurmakla birlikte, yeni saçların güçlü çıkmasında etkili olmaktadır.

PRP Saç Tedavisi

Özellikle genetik etkenlerden dolayı oluşan saç dökülmelerinde uygulanan bu yöntem saç dökülmelerinde en etkin sonuçların alınmasını sağlar. PRP Saç tedavisinde kişinin kendi kanının alınması ve belirli işlemlerden geçirilerek saç dökülmesinin görüldüğü bölgelere enjekte edilmesi sağlanır.

Saç Ekimi
Erkek tipi saç dökülmesinde etkili olan bu yöntem en kesin ve kalıcı saç dökülmesi tedavisidir. Erkeklik hormonunun etkisi ile meydana gelen genetik saç dökülmesi problemlerinde bu yöntemle fayda sağlanmaktadır.
Saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız nedeni her ne olursa olsun kesin çözüm için EsteWolf Hair ile iletişime geçerek System Hospital Hastahanesi güvencesinde sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

social position

Bu gönderiyi paylaş