BLOG

SAÇ SORUNLARI

İnsanlarda fiziki açıdan en önemli noktalardan birisi saçlardır. Her birey sağlıklı ve bakımlı saçlara sahip olmayı ister. Büyük bir kesim saçlarına gereken bakımı ve özeni gösterse de, bireylerin çoğunluğunda çeşitli saç sorunları yaşanmaktadır. Bu sorunların önemli bir kısmı saç derisinden kaynaklanmakla birlikte, çeşitli etkenlerden dolayı da görülebilmektedir. Kimisi kolay tedavi edilebilen bu sorunların, kimisi ise saç tedavisi gerektirmektedir. Fiziki görünümü olumsuz etkileyen saç sorunları aynı zamanda kişiyi ruhsal açıdan da etkilemektedir. Tedaviye başvurulmadan önce saç ile ilgili sorunun saptanması en önemli aşamadır. Saç sorunlarını çeşitli başlıklarda ele alacak olursak en sık karşılaşılan problemler şu şekilde öne çıkmaktadır;

Saç Dökülmesi

Neredeyse birçok kişinin hayatının belirli bir döneminde karşılaştığı saç dökülmesi en sık rastlanan saç sorunları arasında yer alır. Özellikle erkeklerde can sıkıcı sonuçlara kadar ulaşan bu sorun adeta uğrunda servet harcanacak kadar takıntı haline gelmektedir. Saç dökülmelerinin en sık rastlanan nedeni genetik faktörler olmakla birlikte; saçkıran, vitamin ve mineral eksiklikleri, çeşitli hastalıklar için kullanılan ilaçlar, hamilelik, stres ve depresyon gibi etkenler de bu soruna yol açabilmektedir. Saç dökülmesinin nedeni her ne olursa olsun dökülme tipi belirlenerek çeşitli tedaviler uygulanabilir.

Kepek

Sıklıkla erkeklerde karşılaşılan bir saç sorunu olan kepek can sıkıcı bir problemdir. Cilt yenilenmesinden kaynaklı oluşan hafif kepek sorunu marketlerden alınan kepeğe karşı etkili ürünler ile çözümlenebilir. Ancak mantar, egzama ya da yanlış ürün kullanımı gibi nedenlerden dolayı oluşan yoğun kepek sorununu çözmek için medikal şampuanlara başvurmak gerekir. Bu aşamada mutlaka bir uzmandan yardım almakta fayda vardır.

Saçkıran (Alopecia Areata)
Nedeni kesin olarak bilinmeyen bu saçkıran sorunu normal saç dökülmelerine oranla biraz farklıdır. Kısa sürede gerçekleşen bu saç dökülmesinde o bölgede yuvarlak bir alan oluşmakta ve bu alan parlak bir görünüme sahip olmaktadır. O bölgeye uygulanacak tedaviler ile soruna çözüm getirmek mümkündür.

Mantar
Saç sorunları arasında yer alan mantar problemi mantarın kıl köklerine oluşması sonucu köklerin ölmesi ve o bölgede biriken bakterilerin saç dökülmesi, kepeklenme ve kaşıntı gibi sorunlara neden olmasına yol açar.

Egzama
Can sıkıcı bir sorun olan egzama kullanılan saç ürünlerinden kaynaklanan bir sorundur. Yağlı egzama şeklinde de görülen bu problem saç derisinde oluşan bir hastalıktır. Sebebi ise saç derisinde oluşan mantardır. Doğru tedavi yöntemlerinin uygulanması ile egzama sorunu kolayca çözülebilmektedir.

Saç Uzamaması
Çeşitli sebeplerden kaynaklanan bu sorunun en sık karşılaşılan nedeni B7 vitamin eksikliğidir. Bununla birlikte keratin, çinko ve L sistin eksikliği de bu soruna yol açabilmektedir. Saç derisine enjekte edilecek vitamin ve mineral desteği ile bu sorunu çözmek mümkündür.

Saçlarınızla ilgili her türlü sorunun çözümü ve saç sorunları hakkında bilgi almak için EsteWolf Hair ile çözüme geçerek saçlarınızın daha sağlıklı ve gür görünmesi için ilk adımı hemen atabilirsiniz.

social position

Bu gönderiyi paylaş